Duchowość

Jakie mamy rodzaje medytacji?

medytacja

Medytacja ma za zadanie wyciszyć nasz umysł od napływających co chwila myśli, odciąć nas od przeszłości i przyszłości i pozwolić w pełni skupić się na tym co tu i teraz. Warto zapoznać się z różnymi technikami medytacji i wybrać tę, która najbardziej nam podpasuje.

Mindfulness, czyli uważność

Technika ta ma na celu wyrobić nawyk obecności i świadomości własnych myśli celem ich analizowania. Człowiek ma być bardziej świadom swych myśli, by mógł wyłapywać myśli negatywne i się od nich uwalniać.

Medytacja duchowa

To nic innego jak forma modlitwy, pozwala na rozwój wiedzy i mądrości, praktykowana przez osoby religijne.

Transcendentalna medytacja

Jest to medytacja uważana za dość trudną technikę, ale dzięki ciężkiej pracy finalnie można dojść do oświecenia. Ma za zadanie pomóc człowiekowi wznieść się ponad swoje myśli, oczyścić z nich umysł i żyć w chwili obecnej. W tej technice ćwiczenia wykonuje się na siedząco, w pozycji lotosu lub półlotosu z wykorzystaniem mantry (dowolny dźwięk bądź słowo), którą powtarzamy.

Zazen

To praktyka dla początkujących, wystarczy siedzieć w prawidłowej pozycji i nic więcej tutaj nie jest narzucane. Czekamy co dobrego się wydarzy, a przez siedzenie z zachowaniem prawidłowej postawy możemy uspokoić swój umysł, odstresować się i wyciszyć.

Wizualizacja przewodnia

To rodzaj medytacji, który ma za zadanie przenieść praktykującego w jego wyobraźni w konkretne miejsce albo sytuację. Polega to najczęściej na odsłuchiwaniu nagrań z konkretnych scenerii. Przynosi to fenomenalne rezultaty, odczuwamy dość szybko spokój i ulgę oraz zapominamy przynajmniej na chwilę o swoich problemach.

Medytacja w ruchu

To technika, która ma wiele kategorii, możemy ją praktykować w tańcu czy sztukach walki. Ważne jest, by nasze ciało zostało wprowadzone w ruch, a umysł się odprężył i skupił jedynie na swoim ciele i jego ruchach.

Medytacja skoncentrowana

Jej celem jest oczyszczenie naszych myśli poprzez skupienie się na czymś innym – tutaj także można wykorzystać medytacje mantry poprzez powtarzanie słów czy dźwięków.

Vipassana

Tutaj skupiamy się przede wszystkim na swoich uczuciach, by odkryć cel naszego istnienia. Koncentrujemy się na brzuchu, by poczuć jaki wpływ ma na niego oddychanie i poczuć ruchy w żołądku. Nie można się rozpraszać, cały czas musimy być świadomi swoich odczuć, które dzieją się w naszym ciele.

Vajrayana

To technika dość skomplikowana i wymagająca lat praktyki, poznania i zrozumienia innych form medytacji czy kultur. Jej celem jest dojść do takiego stanu, by „stać się jak Budda”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *